Pokračujeme v představování českých organizačních týmů a jejich vedení.  Na každém setkání funguje skupina Liturgie. O co se stará a jak se na Světový den mládeže připravuje? Odpovědi zná Vojtěch Smolka, který nám objasnil také to, proč je nyní v Nazaretě a proč v létě pojede do Krakova.

Mohl byste se krátce představit?

Jsem knězem pražské arcidiecéze. Po studiích a roku jáhenské služby v Kolíně jsem působil jako farní vikář ve Vlašimi a od léta pracuji ve farnosti Praha-Kunratice. Mé nynější působiště je zvláštní tím, že zde sídlí také Arcidiecézní centrum pro mládež, za které jsem od února tohoto roku odpovědný, a centrum života mládeže Nazaret.

Už jste někdy Liturgii nebo jiný tým vedl?

Ano, ale pouze na Celostátním setkání animátorů v Třešti v létě 2014. V zásadě si myslím, že práce bude podobná, ale je pochopitelné, že v českém centru v Krakově bude asi více mladých lidí. 

Jak Liturgie pracuje na přípravě SDM?

Tým jsme sestavili nedávno. Na konci února budeme mít první víkendové setkání, kde se vzájemně poznáme, za setkání se budeme modlit, řekneme si, v čem příprava bude spočívat a rozdělíme si, co kdo bude dělat dál. Přímo v Krakově budeme například koordinovat zpovědní službu, připravovat modlitby či komunikovat s těmi, kteří budou zapojení do liturgie zpěvem nebo čtením.

Kdo se může do vašeho týmu přidat?

Do skupiny Liturgie se mohl přihlásit kdokoliv, tedy i děvčata. V tuto chvíli je tým již naplněný, budeme v sestavě dva kněží, dva bohoslovci a pět nebo šest laiků. 

Na co se do Krakova těšíte?

Samozřejmě na Svatého otce, na řadu známých lidí, se kterými se nejen v rámci přípravných týmů setkám. Především ale na to, že třeba znovu a jinak zakusím společenství církve v rozměru její univerzality. 

Proč by měli mladí lidé na SDM přijet?

Domnívám se, že Světový den mládeže je krásnou příležitostí k setkání. Krom těch různých možností, o kterých jsem mluvil před chvilkou, si myslím, že je nejdůležitější setkání s Bohem, s Kristem. A věřím, že SDM může být krásnou příležitostí setkat se s Kristem, nechat se jím oslovit a povzbudit na cestě naší víry.