Jak mládež z Mladé Boleslavi strávila dny předprogramu v diecézích? 

 

Od sv. Vojtěcha ke sv. Vojtěchu

 

 

Den první - Od sv. Vojtěcha ke sv. Vojtěchu

Pouť do Krakova zahájili mladoboleslavští mší svatou v Litoměřicích. S biskupským požehnáním potom odjely 3 autobusy do diecéze Gniezdno. Cestou se zastavili u největší sochy Krista na světě ve Swiebodzinu. 

  

 

 

Den druhý - Připomínka křtu Polska  

Další den mladoboleslavská mládež navštívila Lednické pole. Doubravka, sestra zakladatele Mladé Boleslavi se roku 965 provdala za Měška. Polský lid na ni právem vzpomíná jako na osobu, která se zasloužila o křest Polska v r. 966. Letos jsme si připomínali 1050 let od Měškova křtu na Lednickém poli (symbolická ryba - viz foto s boleslavskými poutníky).

Připomínka křtu Polska

 

Doubravka iniciovala jednak stavbu mariánského kostela v Poznani, kde bylo v r. 968 založeno první polské biskupství, jednak rozšíření kaple na kostel v Hnězdně, kde bylo v r. 1000 ustanoveno arcibiskupství. Letos v dubnu měl na tomto místě promluvu kadinál Dominik Duka.

 

Den třetí - Vrchol diecézní pouti - katedrála v Hnězdně

Tento den mladoboleslavská mládež navštívila katedrálu na Lechově poli v Hnězdně, čímž vyvrcholila diecézní část pouti do Krakova.

 

O rozšíření kaple z 9. století na kostel se zasloužila Doubravka, po její smrti zde byly v r. 977 uloženy její ostatky. Péči o dokončení kostela převzal její syn, Boleslav Chrabrý. V tomto kostele uložil v r. 997 Boleslav Chrabrý ostatky sv. Vojtěcha. Kostel se stal o tři roky později, v roce 1000, sídlem prvního polského arcibiskupa. Břetislav I., český kníže na válečném tažení, katedrálu v r. 1038 pobořil a ostatky sv. Vojtěcha odvezl do Prahy.Mše svatá na Lechově pahorku

V katedrále byli korunováni tito polští králové:

v roce 1025: Boleslav I. Chrabrý
25. 12. 1025: Měšek II. Lambert
25. 12. 1076: Boleslav II. Štědrý
26. 6. 1295: Přemysl II.
v srpnu 1300: Václav II. (českým králem byl od r. 1283)

autor: Milan Mareš