Vystudoval grafický design v Plzni a jako grafik Tiskového týmu probděl mnohé noci nejen nad časopisem Celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Jak se Martin Nováček dostal od počítače k vedení týmu Stravování a co bude mít na Světovém dnu mládeže na starosti? Opravdu jej v Krakově potkáme u plotny?

Jak se z grafika stane vedoucí Stravování?

Přeběhl jsem z toho důvodu, že už rok sloužím na Centru života mládeže v Příchovicích. Jožka (P. Jozef Kadlic, který je duchovním vedoucím příchovického týmu, pozn. red.) jednou přijel ze sekce a mezi dveřmi nám oznámil, že máme na starost stravování, a že já budu ten odpovědný. Takže jsem se tak do Krakova přihlásil. Asi Boží vůle?

Asi jak pro koho, Tiskový tým musel těžce shánět nového grafika. :) Jak změnu vnímáš ty?

Jsem rád, protože na minulých setkáních jsem byl v Tisku nebo s ADV studiem, takže to bude nová zkušenost. Do Krakova jedu s dobrou partou, se kterou službu v týmu poznám zase z jiného úhlu.

Co má váš tým konkrétně na starosti?

Původní náplní naší práce bylo občerstvování přípravných týmů, ale trochu se to zvrtlo. Nakonec domlouváme stravu pro všechny české poutníky. Bez večeří, jen snídaně a obědy. Takže zajišťujeme dejme tomu pět až šest tisíc porcí. Přesvědčovali jsme školní jídelny, aby vařily, protože v okolí českého centra je málo restaurací. Teď koordinujeme, která jídelna uvaří kolik, a staráme se, aby všechno klapalo.

Budete se starat také o stravování přípravného týmu, jak jste původně měli?

Řešíme jak stravování poutníků, tak těch mladých, kteří patří do přípravných týmů. Budeme se snažit, aby všichni byli spokojení.

Máme se těšit, bude nám chutnat?

V jedné školní jídelně už jsem jedl. Mám bezlepkovou dietu, a to jídlo bylo vynikající. Poláci vařit umějí, nemáme se čeho bát. Myslím si, že školní jídelny jsou možná i lepší než restaurace, protože všichni hned budou vědět, kam mají jít, kde dostanou teplé jídlo v určité kvalitě. Nebudou muset nikde bloudit a hledat, kde je nejmenší fronta, a pak dostat kdovíjaké jídlo. Takhle to bude z kvalitního a ověřeného zdroje.

Večeře ale nezajišťujete, na ty si každý zajde podle toho, kde se zrovna bude nacházet?

Přesně tak. Nechtěli jsme, aby poutníci přišli o možnost poznat polskou kulturu zblízka. Večeře si tedy budou shánět na vlastní pěst. Kde si co uloví, to budou jíst.

Kolik lidí je ve vašem týmu?

Zatím devět. Práce se množí, takže uvidíme, jestli nebudeme muset ještě někoho přibrat.

Ty na světová i celostátní setkání nejedeš poprvé, nejsi žádný nováček (ale Nováček ano :-) ). Kdy jsi na podobné akci byl poprvé?

Na Světovém dnu mládeže jsem byl poprvé před třemi lety v Riu. Activate v roce 2008 bylo potom moje první Celostátní setkání mládeže. Zároveň to bylo jediné setkání, na kterém jsem nebyl v žádném přípravném týmu.

Od té doby jsi měl vždycky něco na starosti?

No, pak už to jinak nešlo :) 

Na co se do Krakova těšíš?

Tato setkání mám rád, i když normálně nevyhledávám davy lidí. Dokážou mě totiž naplnit, přestože jsou pracovně nabitá. Těším se moc na spolupráci a na setkávání s lidmi, jak z české, tak z polské strany.

Proč bys ostatním doporučil, aby jeli na setkání se Svatým otcem?

Světový den mládeže je letos v Polsku, nejblíž, kde snad může být, pokud příště nebude třeba u nás. A je to za velice rozumnou cenu… To, co jsem zažil v Brazílii, se nedá ani popsat, pořád z toho nějak čerpám. Myslím si, že kdo udělá krok naproti a vypraví se na SDM, dostane od Boha požehnání.

S Martinem si povídala Monika Stachoňová, redakčně upravila Anežka Horáková