„Blahoslavení MILOSRDNÍ,
neboť oni dojdou milosrdenství.“
(Mt 5,7)

Vedoucí stravování: Kde si co uloví, to budou jíst

Vystudoval grafický design v Plzni a jako grafik Tiskového týmu probděl mnohé noci nejen nad časopisem Celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Jak se Martin Nováček dostal od počítače k vedení týmu Stravování a co bude mít na Světovém dnu mládeže na starosti? Opravdu jej v Krakově potkáme u plotny?

Jak se z grafika stane vedoucí Stravování?

Přeběhl jsem z toho důvodu, že už rok sloužím na Centru života mládeže v Příchovicích. Jožka (P. Jozef Kadlic, který je duchovním vedoucím příchovického týmu, pozn. red.) jednou přijel ze sekce a mezi dveřmi nám oznámil, že máme na starost stravování, a že já budu ten odpovědný. Takže jsem se tak do Krakova přihlásil. Asi Boží vůle?

Asi jak pro koho, Tiskový tým musel těžce shánět nového grafika. :) Jak změnu vnímáš ty?

Jsem rád, protože na minulých setkáních jsem byl v Tisku nebo s ADV studiem, takže to bude nová zkušenost. Do Krakova jedu s dobrou partou, se kterou službu v týmu poznám zase z jiného úhlu.

Co má váš tým konkrétně na starosti?

Původní náplní naší práce bylo občerstvování přípravných týmů, ale trochu se to zvrtlo. Nakonec domlouváme stravu pro všechny české poutníky. Bez večeří, jen snídaně a obědy. Takže zajišťujeme dejme tomu pět až šest tisíc porcí. Přesvědčovali jsme školní jídelny, aby vařily, protože v okolí českého centra je málo restaurací. Teď koordinujeme, která jídelna uvaří kolik, a staráme se, aby všechno klapalo.

Budete se starat také o stravování přípravného týmu, jak jste původně měli?

Řešíme jak stravování poutníků, tak těch mladých, kteří patří do přípravných týmů. Budeme se snažit, aby všichni byli spokojení.

Máme se těšit, bude nám chutnat?

V jedné školní jídelně už jsem jedl. Mám bezlepkovou dietu, a to jídlo bylo vynikající. Poláci vařit umějí, nemáme se čeho bát. Myslím si, že školní jídelny jsou možná i lepší než restaurace, protože všichni hned budou vědět, kam mají jít, kde dostanou teplé jídlo v určité kvalitě. Nebudou muset nikde bloudit a hledat, kde je nejmenší fronta, a pak dostat kdovíjaké jídlo. Takhle to bude z kvalitního a ověřeného zdroje.

Večeře ale nezajišťujete, na ty si každý zajde podle toho, kde se zrovna bude nacházet?

Přesně tak. Nechtěli jsme, aby poutníci přišli o možnost poznat polskou kulturu zblízka. Večeře si tedy budou shánět na vlastní pěst. Kde si co uloví, to budou jíst.

Kolik lidí je ve vašem týmu?

Zatím devět. Práce se množí, takže uvidíme, jestli nebudeme muset ještě někoho přibrat.

Ty na světová i celostátní setkání nejedeš poprvé, nejsi žádný nováček (ale Nováček ano :-) ). Kdy jsi na podobné akci byl poprvé?

Na Světovém dnu mládeže jsem byl poprvé před třemi lety v Riu. Activate v roce 2008 bylo potom moje první Celostátní setkání mládeže. Zároveň to bylo jediné setkání, na kterém jsem nebyl v žádném přípravném týmu.

Od té doby jsi měl vždycky něco na starosti?

No, pak už to jinak nešlo :) 

Na co se do Krakova těšíš?

Tato setkání mám rád, i když normálně nevyhledávám davy lidí. Dokážou mě totiž naplnit, přestože jsou pracovně nabitá. Těším se moc na spolupráci a na setkávání s lidmi, jak z české, tak z polské strany.

Proč bys ostatním doporučil, aby jeli na setkání se Svatým otcem?

Světový den mládeže je letos v Polsku, nejblíž, kde snad může být, pokud příště nebude třeba u nás. A je to za velice rozumnou cenu… To, co jsem zažil v Brazílii, se nedá ani popsat, pořád z toho nějak čerpám. Myslím si, že kdo udělá krok naproti a vypraví se na SDM, dostane od Boha požehnání.

S Martinem si povídala Monika Stachoňová, redakčně upravila Anežka Horáková

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Od autorizovaných uživatelů

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

Meruňka Ženy, matky, manželky

Nebeské dodací lhůty

Meruňka

Na Světových dnech mládeže v Krakově jsem docela zblízka a na vlastní kůži pocítila, jak rychle a důkladně funguje modlitba.

JakubV

Radost být knězem

JakubV

Tento článek se už nevešel do knihy Milosrdní dojdou milosrdenství. Ne proto, že by byl dlouhý, ale že jsem jej poslal pozdě. Proto jej publikuji na tomto blogu: Už jsem byl několikrát na setkání mládeže, ale v Krakově poprvé jako kněz. Musím se…

JakubV Také vám díky za reakce... Je to opravdu krásné - DÁVAT LIDEM BOHA. Uvědomuji si, že přístě budu muset dopsat článek rychleji (začal jsem už v Krakově).

dromedar Z článku se zdá, jako by "radost být knězem" podstatně závisela na tom, jaká je poptávka po kněžských službách; trochu je z něj cítit stesk, že v běžných domovských podmínkách ta poptávka není úplně velká.

Basista

#krakov2016
Nejslavnější našinec SDM...
Díky fotografovi za rychlý postřeh :-)
http://tomas007.rajce.idnes.cz/SDM_KRAKOV_2016_-_hlavni_program/#DSC_0662_329_.jpg

JakubV Jo, a režisér si tento obrázek vybral krátce poté, co papež říkal, že nemáme být IMBAMBOLATI - ospalí.
Dost jsme se tomu v sektoru A7 nasmáli :-)

JakubV

#krakov2016 Film o setkání v Krakově je na světě!!! Třeba se v něm najdeš (a když ne, tak najdeš něco jiného, co tě povzbudí)
https://www.youtube.com/watch?v=QgiQPLVu4mk

Luky36 ,,toto setkání neskončilo...právě začalo"
Pro mne asi nejdůležitější myšlenka z celého příběhu, které si uvědomuji až teď.

terre-eau Ženy, matky, manželky

Ukrýva božie kráľovstvo

terre-eau

Zasvätený život a materstvo sú v mnohých aspektoch rovnocenné. Napriek tomu som až teraz objavila, aký poklad skrýva moje pole.

Mikina

Krakovské NaŽďár! aneb o tričkách a sounáležitosti

Mikina

NaŽďár! :) Je pravda, že jsme začali trochu nostalgicky - vzpomínáte na CSM 2012 ve Žďáru nad Sázavou? :) Já si vzpomenu minimálně pokaždé, když potkám děvče nebo hocha s jablíčkem na tričku. Stejně tak mám velikou radost, když se rozhlédnu kolem…

Martin Němec
Mikina

Hledá se Prokop aneb krakovské jednoaktovky

Mikina

Tak trochu to signálům dlužím, byla jsem přece prominentní, díky soutěži Čteme Matoušovo evangelium jsem se dostala do Krakova úplně zadarmo! A tak i já sedám k notebooku, abych se podělila o těch několik dramat, která se v Polsku odehrála za mé…

suposlav Velmi zdařilé! Díky za to!

Heléné v ,,dopravní zácpě" jsme uvízli taky, tak třeba jsme se tam potkaly ;-)

Jasminecka Díky sebekritické poznámce na konci prvního odstavce jsem se rozhodla pokračovat ve čtení a jsem tomu ráda :).
Svižné čtení, díky :)

wilfredbezkola

Meruňka Mám jednu kamarádku s podobným názorem. Ale myslím, že se neostýchá :)

Krakov 2016 - tiskový tým

Kup si ještě české tričko SDM

Áňa

Nestihl/a jsi koupit v Krakově české oficiální tričko SDM? Nějaká nám zbyla. Jsou k dostání za sníženou cenu od 190 do 250 Kč na e-shopu časopisu IN! Tak neváhej a vyber si to své. Nákup zde.