Kdysi oddělené město, dnes jedna z nejhezčích čtvrtí Krakova. Kdysi na okraji, dnes v centru. Mluvíme o Kaziměři (Kazimierz), místě, kde se po věky prolínaly dvě významné kultury – židovská a křesťanská.

Jméno čtvrti se odvozuje od jejího zakladatele krále Kazimíra Velkého. Její osobitý charakter jí vtiskli židé, kteří se do Kaziměře začali stěhovat v 15. století. Založili hřbitov, stavěli synagogy a modlitební domy se školami Talmudu i rituálními lázněmi. Židovská část Kaziměře se tak stala ghettem jednoznačně odděleným od míst, ve kterých žili křesťané. Architektonické rozdíly jsou patrné dodnes.

Obrázek: pl.wikipedia.org

Židovské a křesťanské památky

Židovské obyvatele, jejich zvyky a rodinný život připomíná muzeum, které vzniklo v budově Staré synagogy. Jeden z nejstarších evropských židovských hřbitovů je u synagogy Remuh. Popperovu synagogu a rituální lázeň mikve budete nejspíš muset hledat trochu déle, ale rozhodně stojí za prohlídku. Křesťanskou část Kaziměře potom reprezentují chrámy sv. Kateřiny, sv. Trojice, kostel Božího těla či kostel sv. Stanislava na Skalce.

Foto: pixabay.com

Kaziměř všemi smysly

Židovské jídlo a klezmerová hudba? Proč ne, stačí zajít na ulici Szeroka a vybrat si některou z mnoha restaurací. Každý rok se tato část Kaziměře zaplní muzikanty z celého světa, kteří během koncertu Shalom na Szerokiej" představují židovskou hudbu . Dnešní centrum Kaziměře se však soustředí kolem náměstí Plac Nowy. Na místním trhu seženete vše od potravin po starožitnosti. Pokud chcete ochutnat specialitu zapiekanky, zastavte se uprostřed náměstí, na místě zvaném Okrąglak.

Autorka: Anežka Horáková