„Blahoslavení MILOSRDNÍ,
neboť oni dojdou milosrdenství.“
(Mt 5,7)

Poznej Krakov I : Jak snadno a lehce získat princeznu

Krak už nějakou dobu zamyšleně pozoroval své dva syny. Cvičili se v boji na nádvoří královského hradu. Zdálo se, že jsou neporazitelní. Zachmuřený král odstoupil od okna. Ohrozit krev své krve pro dobro všech? Nezbývalo jiné řešení. Drak vyžadoval každý den novou oběť. Zatím umírala zvířata, ale apetit nestvůry byl stále větší a hrozilo, že brzy bude chtít lepší maso. Krak se napřímil a vyšel na jednu z nejtěžších cest svého života. Neviděl už bojovat své děti, ale dva z nejlepších rytířů v zemi.

Žili, byli bratři dva

Když si budete hledat informace o někdejším královském městě Krakov, je docela pravděpodobné, že dřív či později někde narazíte na draka. Může to být sedmihlavá socha od Bronisława Chromého, cena na Krakovském filmovém festivalu nebo swingová událost Dragon Swing.  Wawelský drak (polsky Smok Wawelski) sužoval Krakov podle pověsti ze 13. století. Legenda o porážce příšery se podobá té o brněnském drakovi. Král Krak povolal své dva syny, kteří vymysleli lest. Nakrmili draka telecí kůží, ve které byla doutnající síra. Navzdory úspěchu ale král o jednoho ze synů přišel. Hádali se totiž o to, kdo si připíše zásluhy, a starší toho mladšího zabil.

Sedmou hlavu sochy Bronisława Chromého někdy návštěvníci Krakova považují za nohu. (Foto: commons.wikimedia.org)

Jak obuvník ke štěstí přišel

Jiná verze příběhu praví, že draka zahubil obuvník Skuba. Tato verze příběhu je oblíbenější, drak v ní prochází městem, plení, vypaluje a požírá mladé dívky. Stalo se tak za vlády krále Kraka, legendárního zakladatele města, které po něm dostalo i své jméno – Krakov. Skuba zabil draka stejnou lstí, jako Krakovi synové z předchozího příběhu. Vzal si potom za ženu Krakovu dceru Wandu a žili spolu, jak jinak, šťastně až do smrti.

Obrázek: en.wikipedia.org

A jak to bylo doopravdy?

Pokusy vysvětlit legendu pracují s biblickým příběhem o Danielovi a babylonském drakovi (Bél a drak 1). Někdy se drak považuje za symbol zla, jako takový potom může odkazovat ke vpádu Avarů na Wawelský vrch ve druhé polovině 6. století.

Několikrát zmiňovaný Wawel vám představíme v dalším článku o Krakově a krakovských památkách.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Od autorizovaných uživatelů

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

Meruňka Ženy, matky, manželky

Nebeské dodací lhůty

Meruňka

Na Světových dnech mládeže v Krakově jsem docela zblízka a na vlastní kůži pocítila, jak rychle a důkladně funguje modlitba.

JakubV

Radost být knězem

JakubV

Tento článek se už nevešel do knihy Milosrdní dojdou milosrdenství. Ne proto, že by byl dlouhý, ale že jsem jej poslal pozdě. Proto jej publikuji na tomto blogu: Už jsem byl několikrát na setkání mládeže, ale v Krakově poprvé jako kněz. Musím se…

JakubV Také vám díky za reakce... Je to opravdu krásné - DÁVAT LIDEM BOHA. Uvědomuji si, že přístě budu muset dopsat článek rychleji (začal jsem už v Krakově).

dromedar Z článku se zdá, jako by "radost být knězem" podstatně závisela na tom, jaká je poptávka po kněžských službách; trochu je z něj cítit stesk, že v běžných domovských podmínkách ta poptávka není úplně velká.

Basista

#krakov2016
Nejslavnější našinec SDM...
Díky fotografovi za rychlý postřeh :-)
http://tomas007.rajce.idnes.cz/SDM_KRAKOV_2016_-_hlavni_program/#DSC_0662_329_.jpg

JakubV Jo, a režisér si tento obrázek vybral krátce poté, co papež říkal, že nemáme být IMBAMBOLATI - ospalí.
Dost jsme se tomu v sektoru A7 nasmáli :-)

JakubV

#krakov2016 Film o setkání v Krakově je na světě!!! Třeba se v něm najdeš (a když ne, tak najdeš něco jiného, co tě povzbudí)
https://www.youtube.com/watch?v=QgiQPLVu4mk

Luky36 ,,toto setkání neskončilo...právě začalo"
Pro mne asi nejdůležitější myšlenka z celého příběhu, které si uvědomuji až teď.

terre-eau Ženy, matky, manželky

Ukrýva božie kráľovstvo

terre-eau

Zasvätený život a materstvo sú v mnohých aspektoch rovnocenné. Napriek tomu som až teraz objavila, aký poklad skrýva moje pole.

Mikina

Krakovské NaŽďár! aneb o tričkách a sounáležitosti

Mikina

NaŽďár! :) Je pravda, že jsme začali trochu nostalgicky - vzpomínáte na CSM 2012 ve Žďáru nad Sázavou? :) Já si vzpomenu minimálně pokaždé, když potkám děvče nebo hocha s jablíčkem na tričku. Stejně tak mám velikou radost, když se rozhlédnu kolem…

Martin Němec
Mikina

Hledá se Prokop aneb krakovské jednoaktovky

Mikina

Tak trochu to signálům dlužím, byla jsem přece prominentní, díky soutěži Čteme Matoušovo evangelium jsem se dostala do Krakova úplně zadarmo! A tak i já sedám k notebooku, abych se podělila o těch několik dramat, která se v Polsku odehrála za mé…

suposlav Velmi zdařilé! Díky za to!

Heléné v ,,dopravní zácpě" jsme uvízli taky, tak třeba jsme se tam potkaly ;-)

Jasminecka Díky sebekritické poznámce na konci prvního odstavce jsem se rozhodla pokračovat ve čtení a jsem tomu ráda :).
Svižné čtení, díky :)

wilfredbezkola

Meruňka Mám jednu kamarádku s podobným názorem. Ale myslím, že se neostýchá :)

Krakov 2016 - tiskový tým

Kup si ještě české tričko SDM

Áňa

Nestihl/a jsi koupit v Krakově české oficiální tričko SDM? Nějaká nám zbyla. Jsou k dostání za sníženou cenu od 190 do 250 Kč na e-shopu časopisu IN! Tak neváhej a vyber si to své. Nákup zde.