Hudební doprovod k oslavě Boží na světový den mládeže v Krakově zajistí Schola brněnské mládeže (SBM). Jejich stále usměvavý sbormistr Štěpán Policer všechny do Krakova srdečně zve a v rozhovoru prozradil třeba to, jak vnímá hudbu, nebo na co se do Krakova nejvíc těší.


Mohl by ses nám krátce představit? Odkud jsi, co děláš a co tě baví.

Pocházím z České Lípy, ale od svých 14 let již trávím většinu času v Brně, kam jsem odešel studovat na Bigy (Biskupské gymnázium - pozn. red.). Po studiích na univerzitě jsem se oženil a v Brně již zůstal. Mám 3 děti (Anička, Markétka a Lucinka) a učím na Cyrilometodějském gymnáziu a střední odborné škole pedagogické v Brně, kterou v současné době i vedu. Od malička se věnuji všem možným hudebním zálibám, mezi které patří zpěv, varhany, sbormistrovství, dirigování orchestru a mnoho dalšího. To vše mi přináší velkou radost.

Jak jste se s SBM dostali k hudebnímu doprovázení Světového setkání mládeže?

Přihlásili jsme se a poté byli vybraní Sekcí pro mládež ČBK. Po zkušenostech z předchozích setkání, které jsme doprovázeli (MariaZell, Tábor, Kolín nad Rýnem, Stará Boleslav atd.), se do Krakova moc těšíme a přes veškerou náročnost celé akce jsme moc rádi, že můžeme svým zpěvem přispět k tomuto výjimečnému dílu.

Bavilo tě nahrávání české verze hymny setkání? Váže se k tomu třeba nějaká historka?

O žádné zajímavé historce nevím... Celé nahrávání hymny byl docela složitý a komplexní proces – od hledání nejlepšího překladu až po aranž a poslední notu ve studiu. Máme z hymny velkou radost a pěkné ohlasy lidí snad potvrzují, že se líbí a že se s Boží pomocí povedla.

Na co se do Krakova nejvíc těšíš, v čem se necháš obohatit?

Těším se na všechny mladé lidi, na atmosféru setkání, na bohatý program a na papeže Františka. Navíc se v tak velkém a mezinárodním společenství těším i na jednotu v různosti.

V Krakově budete mít také koncert. Na co se můžeme těšit? Chystáte například nějaké nové písně?

Ano, chystáme nové písně i nové aranže. A pokud se vše podaří, přivezeme do Krakova i naše nové CD, které bychom chtěli na našem krakovském koncertě slavnostně „pokřtít“.

Co pro tebe znamená hudba? Může lidi přibližovat k Bohu?

Hudba je pro mě velký dar a tvoří nedílnou součást mého života. Když dáte tónům život a zpíváte či hrajete opravdu srdcem, potom Bůh skrze hudbu otvírá lidská srdce. Dle mého názoru je hudba jedním z nejjasnějších důkazů Boží existence...

Proč by podle tebe měli mladí lidé přijet na setkání do Krakova?

Krakov je jedinečnou příležitostí, jak mohou mladí lidé prožit radost ze setkání, společenství a vzájemného poznávání - napříč všemi národy. Mohou tak zažít na vlastní kůži, co to je církev – živé (a mladé) tělo Kristovo.

Foto: Tereza Kozderová