V dávných dobách žili tři bratři, kteří hledali místo, kde by se mohli usadit. Putovali mnoho dní, až přišli k pahorku s bílým dubem. Pod dubem byl příjemný stín a na starobylém stromě seděl bílý orel.  Jeden z bratří, jmenoval se Lech, kolem pahorku vystavěl hrad. Do svého znaku přijal orla a celé místo pojmenoval podle hnízda – Hnězdno.

Tak zní legenda o založení polského města, do kterého se na předprogram vypraví poutníci z Litoměřické a Pražské diecéze. Co je v Hnězdně čeká?

Bez kostela to nejde

Nejstarší církevní metropole Polska by se neobešla bez pořádného historického chrámu. Tím je katedrála Nanebevzetí Panny Marie z 11. století. Stejně jako Krakov bylo i Hnězdno v minulosti hlavním polským městem a v katedrále byli korunováni panovníci. Při návštěvě kostela si pozorně prohlédněte dveře. To, že jsou románské, možná na první pohled neodhalíte, ale výjevy, které zobrazují, byste poznat mohli.  Patronem Hnězdna je totiž český světec Vojtěch. Tento pražský biskup zemřel na misijní cestě v Prusku a jeho tělo uložil Boleslav Chrabrý právě v Hnězdně.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Při procházce Hnězdnem potkáte také jiné, neméně krásné kostely. Jsou jimi například chrám sv. Jiří, sv. Jana, sv. Michala či sv. Vavřince.

Putování, putování ...

Hnězdno znají dobře poutníci. Město protíná tradiční Piastovská cesta, která spojuje historicky významná místa připomínající většinou počátky polského státu a vede přes dvě jezerní oblasti. V Hnězdně se také můžete napojit na jednu z větví poutnické cesty sv. Jakuba, která končí až ve španělské Compostele. Pokud však míříte na setkání s papežem, doporučujeme pouť do Compostely odložit ;) .

Okolí Hnězdna

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Okolí Hnězdna potěší zvlášť milovníky procházek v přírodě. Město se totiž rozkládá na pěti pahorcích obklopených jezery a lesy. Nedaleko je také chráněná oblast Lednicki Park Krajobrazowy s Lednickým ostrovem, kde najdete pozůstatky středověkého hradiště s kostelem. Svým strategickým umístěním se ostrov zařadil mezi jedno z nejdůležitějších míst polské historie. Za panování Boleslava Chrabrého zde bývalo jedno z hlavních obranných a administrativních středisek Polska.

Mimochodem – zajímá vás, jak dopadli poutníci z legendy o založení Hnězdna, Lechovi bratři? Rus šel od dubu směrem na východ. Čech bývá v české tradici popisován jako ten starší (zatímco v Polsku je nejstarší samozřejmě Lech). Vydal se za teplejším podnebím směrem na jih, protože asi tušil, že tam bude med a strdí.