„Blahoslavení MILOSRDNÍ,
neboť oni dojdou milosrdenství.“
(Mt 5,7)

Z Hradce Králové do Swidnice

Polská diecéze Swidnice uvítá v rámci předprogramu Světového dne mladé lidi z české královéhradecké diecéze. S touto polskou diecézí máme mnoho společného. Pojí nás hned dvě významné postavy našich dějin:sv. Václav a manželka Karla IV. Anna Svídnická.

Centrem diecéze je město Swidnica, kde se nachází katedrála svatého Stanislava a svatého Václava. Tato diecéze je nejmladší v Polsku, vznikla v roce 2004, kdy byla oddělena od vratislavské diecéze. Dělí se na 24 děkanátů (vikariátů), ve kterých je téměř 190 farností.

 

Kam se můžeme v této diecézi podívat?

 

Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava ve Swidnici

Jedná se o gotický kostel z 13. století, uvnitř ale najdeme barokní výzdobu. Už od svého založení byl kostel zasvěcený svatému Václavovi a sv. Stanislavovi. V kostele jsou také ostatky českého patrona sv. Václava.

Foto: Neo[EZN]

Zámek Książ a Palmový dům 

Na místě stál původně hrad ze 13. století, od té doby prošel moha přestavbami a byl také několikrát částečně nebo úplně zničen, naposled během 2. světové války. V 70. letech 20. století prošel komplex rekonstrukcí. Dnes je zámek opraven a otevřen veřejnosti. Součástí budov kolem hradu je i tzv. Palmový dům, který založili majitelé zámku na počátku 20. Století, najdeme zde asi 250 druhů palem.

Foto: Dariusz Mitega

Foto: Dariusz Gdesz 

Poutní místo Wambierzyce (Vambeřice)

Četli jste Babičku Boženy Němcové? Neříká vám náhodou něco název Vambeřice? Možná z této knihy toto poutní místo znáte. Je považováno za nejvýznamnější v diecézi. Nazývá se také Slezský Jeruzalém, dříve sem chodilo velké množství poutníků z Čech a Moravy. Najdeme zde ikrásnou baziliku Matky Boží.

Foto: Lestat (Jan Mehlich)

Walimské štoly

V roce 1943, kdy bylo Polsko pod vládou nacistického Německa, začali Němci se stavbou projektu nazvaného „Obr“. Složitý systém podzemních chodeb a místností nebyl nikdy dokončen a doposud ani nebylo jednoznačně zjištěno, k čemu měl sloužit. Některé jeho částijsou momentálně otevřeny pro veřejnost.

Foto: Marcim Dobrzański

 

Předběžný program, který svidnická diecéze chystá, najdete zde. Další zajímavá místa, kam se můžete podívat, jsou tady.

 

Podívej se i na video, které pro nás tato diecéze připravila.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Od autorizovaných uživatelů

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

Meruňka Ženy, matky, manželky

Nebeské dodací lhůty

Meruňka

Na Světových dnech mládeže v Krakově jsem docela zblízka a na vlastní kůži pocítila, jak rychle a důkladně funguje modlitba.

JakubV

Radost být knězem

JakubV

Tento článek se už nevešel do knihy Milosrdní dojdou milosrdenství. Ne proto, že by byl dlouhý, ale že jsem jej poslal pozdě. Proto jej publikuji na tomto blogu: Už jsem byl několikrát na setkání mládeže, ale v Krakově poprvé jako kněz. Musím se…

JakubV Také vám díky za reakce... Je to opravdu krásné - DÁVAT LIDEM BOHA. Uvědomuji si, že přístě budu muset dopsat článek rychleji (začal jsem už v Krakově).

dromedar Z článku se zdá, jako by "radost být knězem" podstatně závisela na tom, jaká je poptávka po kněžských službách; trochu je z něj cítit stesk, že v běžných domovských podmínkách ta poptávka není úplně velká.

Basista

#krakov2016
Nejslavnější našinec SDM...
Díky fotografovi za rychlý postřeh :-)
http://tomas007.rajce.idnes.cz/SDM_KRAKOV_2016_-_hlavni_program/#DSC_0662_329_.jpg

JakubV Jo, a režisér si tento obrázek vybral krátce poté, co papež říkal, že nemáme být IMBAMBOLATI - ospalí.
Dost jsme se tomu v sektoru A7 nasmáli :-)

JakubV

#krakov2016 Film o setkání v Krakově je na světě!!! Třeba se v něm najdeš (a když ne, tak najdeš něco jiného, co tě povzbudí)
https://www.youtube.com/watch?v=QgiQPLVu4mk

Luky36 ,,toto setkání neskončilo...právě začalo"
Pro mne asi nejdůležitější myšlenka z celého příběhu, které si uvědomuji až teď.

terre-eau Ženy, matky, manželky

Ukrýva božie kráľovstvo

terre-eau

Zasvätený život a materstvo sú v mnohých aspektoch rovnocenné. Napriek tomu som až teraz objavila, aký poklad skrýva moje pole.

Mikina

Krakovské NaŽďár! aneb o tričkách a sounáležitosti

Mikina

NaŽďár! :) Je pravda, že jsme začali trochu nostalgicky - vzpomínáte na CSM 2012 ve Žďáru nad Sázavou? :) Já si vzpomenu minimálně pokaždé, když potkám děvče nebo hocha s jablíčkem na tričku. Stejně tak mám velikou radost, když se rozhlédnu kolem…

Martin Němec
Mikina

Hledá se Prokop aneb krakovské jednoaktovky

Mikina

Tak trochu to signálům dlužím, byla jsem přece prominentní, díky soutěži Čteme Matoušovo evangelium jsem se dostala do Krakova úplně zadarmo! A tak i já sedám k notebooku, abych se podělila o těch několik dramat, která se v Polsku odehrála za mé…

suposlav Velmi zdařilé! Díky za to!

Heléné v ,,dopravní zácpě" jsme uvízli taky, tak třeba jsme se tam potkaly ;-)

Jasminecka Díky sebekritické poznámce na konci prvního odstavce jsem se rozhodla pokračovat ve čtení a jsem tomu ráda :).
Svižné čtení, díky :)

wilfredbezkola

Meruňka Mám jednu kamarádku s podobným názorem. Ale myslím, že se neostýchá :)

Krakov 2016 - tiskový tým

Kup si ještě české tričko SDM

Áňa

Nestihl/a jsi koupit v Krakově české oficiální tričko SDM? Nějaká nám zbyla. Jsou k dostání za sníženou cenu od 190 do 250 Kč na e-shopu časopisu IN! Tak neváhej a vyber si to své. Nákup zde.