„Blahoslavení MILOSRDNÍ,
neboť oni dojdou milosrdenství.“
(Mt 5,7)

Symboly Světového dne mládeže

 

Během mimořádného Svatého roku vykoupení (1983–1984) byl v blízkosti oltáře v bazilice svatého Petra v Římě vztyčen jednoduchý dřevěný kříž. Na závěr tohoto roku, 22. dubna 1984, ho papež Jan Pavel II. daroval mladým lidem. Řekl: „ Ježíšův kříž! Neste ho do světa jako symbol lásky Ježíše Krista, která miluje celé lidstvo. Zvěstujte všem, že pouze v Kristu ukřižovaném a zmrtvýchvstalém je vykoupení a spása.“

Kříž pak své putování po světě začal v Mnichově, odkud byl tajně dovezen do Prahy ke kardinálu Františku Tomáškovi, aby symbolicky spojil mládež východu a západu. Tento obyčejný kříž doprovází všechny Světové dny mládeže. Je již krásnou tradicí, že rok před světovým setkáním mládeže putuje po farnostech hostitelské země a mladí lidé se okolo něj shromažďují k modlitbě. Za dobu své existence tak navštívil Itálii, Argentinu, Španělsko, Polsko, USA, Filipíny, Francii, znovu Itálii a nedávno Kanadu. Dnes jsou na tomto jednoduchém dřevěném kříži již viditelné známky času a putování.

 

 

Kdo sleduje pouť kříže po světě, jasně vnímá, že tento obyčejný kříž má v sobě duchovní kouzlo. Všude, kde se objeví, lidé se okolo něho shromažďují. Mnozí se přesvědčili o síle tohoto symbolu, který skutečně přitahuje. K tomuto zástupu modlících se v roce 2002 mohli připojit i mladí lidé z České republiky.

Po světovém setkání mládeže v Torontu ho čeští poutníci přivezli opět do České republiky, aby symbolizoval spojení 3. celostátního setkání mládeže ve Žďáru nad Sázavou s celou církví a se XVII. světovým dnem mládeže v Torontu.

Dne 5. srpna 2002 byl kříž přivítán na pražském ruzyňském letišti a slavnostně převzat asi 150 mladými lidmi pocházejícími z nejrůznějších koutů České republiky. Této jedinečné události byl přítomen i pražský světící biskup Jaroslav Škarvada. Jeho slova, která provázela první okamžiky tohoto kříže na české půdě, byla plná naděje. Biskup řekl, že Kristův kříž je symbolem lásky Ježíše Krista, jenž miluje celé lidstvo.

Radost, vzrušení a tichá modlitba pak provázely pěší pouť kříže, který mladí lidé nesli z letiště na ramenou do pět kilometrů vzdáleného kostelíka v Praze-Liboci. Po společné modlitbě v kostele sv. Fabiána a Šebestiána byl kříž převezen přímo do Žďáru nad Sázavou, kde byl večer přivítán skupinou mladých, kteří již chystali blížící se setkání. Celý týden se pak tyčil na hlavním pódiu.

Po setkání se sami mladí lidé a kněží zajímali, zda by kříž mohl putovat po jejich farnostech. Po souhlasu Papežské rady pro laiky tak mohl kříž proputovat naší republiku a navštívit 24 míst. Setkávala se okolo něj společenství mládeže i celé farnosti.

Během „Pouti smíření“, kterou organizovali mladí v rámci Středoevropských katolických dnů, se kříž opět na krátkou dobu do České republiky vrátil.

Během Světového dne mládeže na Květnou neděli 2003, který se konal v roce růžence, papež Jan Pavel II. přidal ke kříži ještě ikonu Panny Marie. Od té doby putuje kříž a ikona společně.

 

Převzato z knihy:

Jan Balík: Na cestě s mladými, O službě církve mladým lidem. Paulínky, Praha 2004, str. 146

 

Sdílet

Komentáře

Rezkaaa A nesmíte zapomenout, že tu byl i loni :) ;)

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Od autorizovaných uživatelů

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

Meruňka Ženy, matky, manželky

Nebeské dodací lhůty

Meruňka

Na Světových dnech mládeže v Krakově jsem docela zblízka a na vlastní kůži pocítila, jak rychle a důkladně funguje modlitba.

JakubV

Radost být knězem

JakubV

Tento článek se už nevešel do knihy Milosrdní dojdou milosrdenství. Ne proto, že by byl dlouhý, ale že jsem jej poslal pozdě. Proto jej publikuji na tomto blogu: Už jsem byl několikrát na setkání mládeže, ale v Krakově poprvé jako kněz. Musím se…

JakubV Také vám díky za reakce... Je to opravdu krásné - DÁVAT LIDEM BOHA. Uvědomuji si, že přístě budu muset dopsat článek rychleji (začal jsem už v Krakově).

dromedar Z článku se zdá, jako by "radost být knězem" podstatně závisela na tom, jaká je poptávka po kněžských službách; trochu je z něj cítit stesk, že v běžných domovských podmínkách ta poptávka není úplně velká.

Basista

#krakov2016
Nejslavnější našinec SDM...
Díky fotografovi za rychlý postřeh :-)
http://tomas007.rajce.idnes.cz/SDM_KRAKOV_2016_-_hlavni_program/#DSC_0662_329_.jpg

JakubV Jo, a režisér si tento obrázek vybral krátce poté, co papež říkal, že nemáme být IMBAMBOLATI - ospalí.
Dost jsme se tomu v sektoru A7 nasmáli :-)

JakubV

#krakov2016 Film o setkání v Krakově je na světě!!! Třeba se v něm najdeš (a když ne, tak najdeš něco jiného, co tě povzbudí)
https://www.youtube.com/watch?v=QgiQPLVu4mk

Luky36 ,,toto setkání neskončilo...právě začalo"
Pro mne asi nejdůležitější myšlenka z celého příběhu, které si uvědomuji až teď.

terre-eau Ženy, matky, manželky

Ukrýva božie kráľovstvo

terre-eau

Zasvätený život a materstvo sú v mnohých aspektoch rovnocenné. Napriek tomu som až teraz objavila, aký poklad skrýva moje pole.

Mikina

Krakovské NaŽďár! aneb o tričkách a sounáležitosti

Mikina

NaŽďár! :) Je pravda, že jsme začali trochu nostalgicky - vzpomínáte na CSM 2012 ve Žďáru nad Sázavou? :) Já si vzpomenu minimálně pokaždé, když potkám děvče nebo hocha s jablíčkem na tričku. Stejně tak mám velikou radost, když se rozhlédnu kolem…

Martin Němec
Mikina

Hledá se Prokop aneb krakovské jednoaktovky

Mikina

Tak trochu to signálům dlužím, byla jsem přece prominentní, díky soutěži Čteme Matoušovo evangelium jsem se dostala do Krakova úplně zadarmo! A tak i já sedám k notebooku, abych se podělila o těch několik dramat, která se v Polsku odehrála za mé…

suposlav Velmi zdařilé! Díky za to!

Heléné v ,,dopravní zácpě" jsme uvízli taky, tak třeba jsme se tam potkaly ;-)

Jasminecka Díky sebekritické poznámce na konci prvního odstavce jsem se rozhodla pokračovat ve čtení a jsem tomu ráda :).
Svižné čtení, díky :)

wilfredbezkola

Meruňka Mám jednu kamarádku s podobným názorem. Ale myslím, že se neostýchá :)

Krakov 2016 - tiskový tým

Kup si ještě české tričko SDM

Áňa

Nestihl/a jsi koupit v Krakově české oficiální tričko SDM? Nějaká nám zbyla. Jsou k dostání za sníženou cenu od 190 do 250 Kč na e-shopu časopisu IN! Tak neváhej a vyber si to své. Nákup zde.