Účastnil se od roku 1991 všech světových dní mládeže (SDM). Dík za to, že na ně z České republiky jezdí tolik mladých lidí, patří také jemu a jeho spolupracovníkům. Asi mnozí tušíte, že řeč je o P. Janu Balíkovi, řediteli Sekce pro mládež České biskupské konference. Který SDM se Jendovi nejvíc líbil a kde to bylo naopak náročné? To a mnohé další nám P. Jenda prozradil v rozhovoru.

 

 

Kdy začaly první přípravy SDM v Krakově?

V Riu :-) (na Světovém dnu mládeže v roce 2013, pozn. red.) Ale vážně, první cesta české delegace do Krakova byla v lednu 2014. Od té doby jich následovalo už opravdu mnoho. Naštěstí se hlavním zodpovědným stal kněz, který celá léta zařizoval za Poláky světové dny mládeže. Když jsem za ním přijel se svými spolupracovníky v lednu 2015, naložil nás do auta, dovezl do kláštera v Mogile a řekl: „Chcete toto místo pro vaše katecheze?“ Byl jsem omráčen, že už tak brzo budeme mít své místo pro české národní centrum a hlasitě volal: „Chceme, chceme!“ Jedná se o nádherný klášter cisterciáků. A mniši? Ukázali se jako super otevření a pan opat velice milý a přátelský. Ani mu nevadilo, že potřebujeme pokácet dva stromy :-) a že se bude muset klášter smířit s tím, že ten týden nebudou mít řeholníci stabilní řád a klid.

 

Kolik českých dobrovolníků se bude podílet na organizaci naší skupiny v Krakově?

Celkem počítáme s 200 mladými a pak s několika desítkami odborníků (třeba lidí z Tv Noe). Režie už se setkává a pracuje, skupinka press maká už několik měsíců a hudba (SBM) nacvičuje.

 

Na co se v rámci českého programu a předprogramu v Krakově mohou mladí lidé těšit?

Předprogram, čili dny v diecézích, si organizuje každá diecéze sama. Z toho vyplývá, že se mladí z naší vlasti dostanou do velice osobních vztahů s polskými rodinami. V diecézích budeme ubytováni zřejmě po rodinách.

Pak se lze těšit na krásný objekt kláštera. V kostele bude celodenní adorace. Český program se bude odehrávat v nádherném parku, kde svatý Jan Pavel II. v roce 1979 poprvé hovořil o nové evangelizaci. V českém národním centru nabídneme každý den večer půlhodinovou modlitbu. To budou jistě krásné chvíle. Těšit se můžeme i na krásnou režii a nádhernou hudbu. Ale to bych už prozrazoval moc…

 

Na co se do Krakova těšíš Ty?

Především na to, co udělá Duch svatý v srdcích mladých lidí. Ale to se dozvíme až jednou nebo až v nebi. Těším se i na něco zcela konkrétního, a to na mladé lidi z přípravného týmu, na spolupráci s nimi a na radost z toho, co dokáží udělat pro druhé.

 

Kolikátým Světovým dnem mládeže je pro Tebe Krakov?

Osobně jsem se nějakým způsobem zúčastnil všech od Čenstochové. Tedy v Krakově to bude můj jedenáctý.

 

Na kterém SDM jsi byl poprvé a na který vzpomínáš nejraději?

Světové dny jsem jako chlapec za komunistů sledoval přes Radio Vatican. Pamatuji si, jak mě zasáhla věta svatého Jana Pavla II. v Buenos Aires v roce 1987: „Nejvíce mi dělá starosti to, že jsou mladí lidé, kteří neznají Krista.“ Poprvé jsem se fyzicky zúčastnil Čenstochové v roce 1991. Byl to neuvěřitelně hluboký zážitek. Na co vzpomínám nejraději? Asi na tu Čenstochovou a pak na nádherný program v Římě v roce 2000 (a na neuvěřitelně studenou noc po parném dnu, kdy jsme se s press týmem přikrývali novinami).

 

V jaké situaci ses při pořádání akcí pro mladé nejvíce zapotil? Co Ti naopak udělalo velkou radost, když se to stalo/povedlo?

Drsné to bylo v Kolíně nad Rýnem, když německým organizátorům totálně selhala logistika stravování. Ale nakonec jsme to zvládli vlastními silami a jídlo bylo. Ale bylo to hodně náročné. Nebýt super spolupracovníků, nevím, nevím…

A radost? Ve Žďáru nad Sázavou v roce 2012 při celostátním setkání mládeže Pán dopřál nejen nádherné počasí, ale i hluboký duchovní pokoj v srdcích organizátorů. Celé setkání proběhlo hladce. A pak nikdy nezapomenu na krásné večerní programy a na úžasnou adoraci v sobotu večer.

Vlastně bych mohl říci ještě jednu okolnost, kdy jsem pociťoval pohnutí a vděčnost, že mohu být u toho. V Kolíně- svědectví starší paní, dcery místního mučedníka, který byl popraven za druhé světové války, protože jako katolík nesouhlasil s Hitlerem. Podobně silné bylo svědectví ve Žďáru nad Sázavou starých rodičů o své dceři bl. Chiaře Luce Badano. Proč mě to tak zasáhlo? Protože jsem viděl, jak tito staří lidé sdělují prostými slovy svědectví, které mladí lidé přímo hltají. A pak vždy ten neutuchající potlesk. Vždy mi vytryskly slzy radosti. To jsou chvíle, kdy Bůh mluví v srdcích mladých lidí a je přítomen Duch svatý.

 

Jak bys reagoval, kdybys měl být hlavou celého Světového setkání mládeže? Vzal bys to?

Delší dobu si v Sekci pro mládež děláme legraci, že kdyby byl SDM v Praze, pak bychom povolali všechny bývalé spolupracovníky a šli do toho. Myslím, že by v Praze byl SDM krásný. A rád bych pro to propotil pár košil. :-)

S P. Janem Balíkem si povídala Anna Sýkorová.